Techniky

 

Zde najdete různé techniky textilní tvorby.

U triček, které jsou zde v prodeji jde v převážné většině o kombinované techniky.


 

Linoryt 

je grafická technika zařazená do skupiny tisku z výšky. Znamená to, že vyrytá plocha zůstává bílá.

Jako forma pro tisk se používá PVC které je známé jako linoleum. Výhodou tohoto materiálu je jeho pružnost, pevnost a odolnost při tisku. K rytí používáme žlábkových linoryteckých rydel.

Linoryt technika, která vyžaduje přesnost, trochu síly a ostré rydlo.

Před samotným rytím si předkreslíme na linoleum požadovaný motiv, nejlépe měkkou tužkou.
Po otištění bude kresba stranově převrácená. Musíme proto rýt převráceně, aby po otisku byl linoryt správně orientován. Máme-li předkresbu správně přenesenou na linoleum, můžeme začít s odrýváním. Použijeme k tomu žlábková rydla. Na větší plochy použijeme rydla s profilem ve tvaru otevřeného "U" a na nejtenčí obrysové linie použijeme rydla tvarovaná do ostrého "V". Existuje mnoho dalších profilů. Pakliže máme motiv vyryt, připravíme si barvy, jimiž můžeme zdobit textil. Dále musíme mít připravenu rovnou a pevnou podložku, na které matrici - linoleum otiskneme. Matrici je potřeba zatížit, aby se dobře otiskla na textil, poté sejmeme a obrázek je hotov.


 

Savování 

pozor Savo nešetří nic a žere všechno. Savo sice  dokáže odbarvit bavlněný textil, ale zničí i krásné oblečení, které máte na sobě. Při práci se Savem je třeba ochránit vše, co nechcete savovat.

 

Návod na Savování:

  1. Nejlépe je použít tmavý textil, aby odbarvení bylo zřetelné. Použijeme Savo Perex, ředěné cca v poměru 1: 3 s vodou (3 díly vody). Buď můžeme použít speciální rozprašovací pumpičku, která roztok rozpráší hezky rovnoměrně, nebo jiné rozprašovače od různých přípravků (například kosmetických, sprej na obličej, na vlasy apod.)

  2. Tričko, nebo jiný textil je lepší před malováním a savováním vyprat a zbavit se tak impregnace. Pokud toto neuděláme, savováním se pravděpodobně nic nestane, ale před malbou je lépe tričko vyprat

  3. Tričko je dobré předem přežehlit. Zejména pokud aplikujeme Savo na velkou plochu. Zmačkané sklady totiž narušují rovnoměrné odbarvení.

  4. Vypodložíme tričko, či jiný textil silnou vrstvou novin (či igelitem), aby Savo neprosáklo na zadní díl textilu.

  5. Šablonu položíme na textil. Připevníme ji pomocí fixačního spreje, nebo můžete použít nalepovací šablonu.

  6. Dobře zakryjeme textil tam, kde Savo být nemá. Pokud použijeme k tomuto účelu vrstvu novin, zvolte více vrstev a dobře zafixujeme.

  7. Roztok Sava rozprašíme jemně na textil, nejlépe sprejem, počkáme 5-10 min.(odbarvuje se až chvilku po aplikaci). Ze začátku nestříkáme příliš mnoho roztoku, protože se může dostat i pod šablonu

  8. Osušíme šablonu starým hadrem, nebo papírovou utěrkou, aby při sundávání šablony neukáplo Savo na dekorovaný textil.

  9. Jakmile je textil suchý, sundáme šablonu a odstraníme noviny.

  10. Vše přemáchneme ve studené vodě a přepereme v normálním pracím cyklu.

  11. Necháme uschnout a můžeme domalovat barvami na textil. (Ty poté musíme zažehlit.)


 

 

Tupování probíhá tupovacím štětcem, či houbičkou, přes šablonu. Takže nejprve si musíme připravit (popřípadě koupit již hotovou) šablonu. Šablonu můžeme zhotovit z jakékoliv pevnější folie, či papírové samolepky (ta je bohužel pouze na jedno použití, ale zase neklouže z povrchu textilu). Šablonu upevníme na triko, můžeme použít dočasné lepidlo, či papírové pásky na malování a potom si namočíme houbičku, či štětec do barvy a nanášíme opakovaně přes šablonu, aby se nám barva dostala do všech vystřižených míst. Dáváme si pozor, abychom barvy nenanesli moc, aby se nám nedostala pod šablonu. Po uschnutí můžeme domalovat konturou a zafixujeme žehlením.

 

Ke stříkání používáme buď již připravené (zakoupené) barvy ve spreji, nebo si roztok připravíme sami a textil zdobíme buď samotným stříkáním a doplníme jinou technikou, nebo stříkáme přes šablony a obrázek domalujeme konturou.

 

Malba štětcem. Barvy na textil lze také použít i jako klasické barvy na malování, tzn.můžeme malovat klasicky štětcem a vzájemně barvy míchat.

 

 

Batika za studena

Pomocí přednamočení ve fixativu můžete barvy navzájem míchat na jednom tričku v jedné chvíli.

Textil napřed vymácháme v roztoku fixativu (sody) a vody a vyždímáme.

Poté hned barvíme, dokud je textil vlhký. Barvy jsou transparentní, tzn. pokud bude první vrstva žlutá a druhá světle červená, společné plochy budou oranžové. Třetí obarvení v modré již ztmaví společné plochy na hnědou atd.

Po barvení necháme vždy textil odležet na teplém místě (ne na slunci), nejlépe zabalený do igelitu (smršťovací fólie + sáček), aby bylo dost času na chemickou reakci a aby nám textil moc rychle neuschnul.

Necháme odležet min. 12-24 hodin (lze i 48 hodin). Potom textil vložíme do studené vody a mácháme, postupně přidáváme teplou vodu. Jakmile je voda téměř bezbarvá můžete přestat máchat a textil doperete pomocí mýdla s jelenem.


Je také možné přidat fixativ přímo do barvy smíchané s vodou. Takový roztok má ale životnost pouze 4 hodiny – musíte malovat rychle a potom zajistit několikahodinovou vlhkost látky pod igelitem.


 

Vázaná batika - před barvením složíme tričko a zagumičkujeme, kam se nedostane barva zůstanou místa v barvě trika, takže nám vytvoří různé obrazce.

 

Techniky vhodné pro děti:

 


Foukací fixy-můžeme foukat podle vlastní fantazie, nebo přes šablony

Nafukovací barvy-Jde o barvy, které se po zažehlení nebo zafixování teplem nafouknou

Sloupávací barvy-pracuje se s nimi jako s barvami na sklo, namaluje se obrázek na folii, po uscnutí se obrázek sloupne a umístí se na textil a přes pečící papír se zažehlí

Voskovky na textil-maluje se s nimi stejně jako na papír, jen je potřeba mít textil hodně natažený, po zažehlení vydrží velmi dlouho

Stíraná technika-jedná se o kopírování předmětu přes povrch textilu, pod textil úmístíme například mušli a povrch stíráme tak dlouho, až se na ní objeví vzor

Fixy na textil-existují fixy, které jsou vypratelné, tzn., že dítě nakreslí obrázek a po vyprání obrázek zmizí a může se na totéž tričko malovat obrázek nový, nebo fixy které se zafixují žehlením=obrázek je trvanlivý

Barvy ve spreji-stříkání, různě vedle sebe, nebo přes sebe, popřípadě technikou šablonování-stříkat uvnitř šablony, nebo kolem

Vodové barvy-pracuje se s nimi stejně jako s klasickými vodovkami na papír

Razítkování-v současné době existuje spousta obchodů, kde se dajípořídit různá razítka, která se dají použít na zdobení textilu, razítko se potře barvou na textil a jednoduše se obtiskne na tričko.

Tupování a různé druhy tisku-tupování probíhá houbičkou, či tupovacím štětcem přes šablonu a jsou k dispozici různé šablony pro sítotisk, kde najdete i návod pro použití.

 

 

 

 Barvy na textil

Existuje spousta druhů barev na textil od různých výrobců. My nejčastěji pracujeme s barvami TEXTIL ART od německé firmy NERCHAU, které jsou zdravotně nezávadné, velmi dobře drží, mají kvalitní světlostálé pigmenty, jsou ředitelné vodou, vzájemně mísitelné, dají se žehlit (z rubové strany) a prát v pračce na 40°C opět nejlépe na ruby.

 

Barvy na hedvábí

Barvy na hedvábí jsou barvy, které se vyznačují vysokou rozpíjivostí, takže stačí kapka a barva se "rozjede" v kolech do okolí. Toho lze využít i při malování na bavlnu a vytvářet zajímavé vzory. Rozpíjivost ohraničíte pomocí speciální barvy - Gutty, kterou vytvoříte hranice pro rozpití dané barvy. Barvy Setasilk od francouzské firmy Pébéo jsou zářivé, vodou ředitelné barvy na hedvábí, které se fixují zažehlením a nemají negativní vliv na přirozené vlastnosti hedvábí.

 

 

Technika malování na hedvábí s použitím Gutty

 

Napněte hedvábí do rámečku a obyčejnou tužkou (pokud budete malovat tmavou gutou), nebo fantomovou tužkou obkreslete na hedvábí požadovaný motiv. Jakmile máte obrys nakreslený všechny linie dobře obtáhněte gutou. Vždy tvořte uzavřené plochy! Pokud se Vám plocha někde rozpojí, uteče Vám tudy při nanášení barva.

Jak zajistit, aby obkreslení Guttou bylo vodotěsné?

opatrně vyžehlete Vaše hedvábí, zabráníte tak případnému zmenšování látky a umožníte barvám řádně proniknout do tkaniny. Gutta musí být aplikována v rovnoměrné a nepřerušované lince! Před vlastním malováním můžete nanést ještě druhou vrstvu Gutty, zlepšíte tak neprodyšnost a zabráníte rozpíjení barev Setasilk.

TIP: Vždy pracujte odshora dolů na svém obrázku abyste zabránili rozmazání hotové práce.

Nechte gutu dobře uschnout a můžete začít nanášet barvy. Barvy nanášejte jemně štětcem do požadovaných ploch.

 

Technika s použitím soli

Nasypeme sůl na ještě mokré namalované plochy. Sůl bude absorbovat část barvy a vytvoří zajímavé efekty a stíny. Ponecháme důkladně uschnout a pak odstraníme sůl s pomocí suchého čistého štětce.

TIP 1: Navlhčením hedvábí před aplikací barvy (a soli) získáte ještě zajímavější efekty.

TIP 2: Zajímavý efekt získáte pouze u mokrých částí obrázku, takže pokud chcete mít popraskanou pouze část obrázku, postačí nechat vše ostatní důkladně uschnout a pak navlhčit, namalovat a posolit, pouze jeho část.

Technika slunečního tisku

Jde o bělení barvy slunečními paprsky, protože barvy jsou prchavé před tím než se zažehlí. Natáhneme si hedvábný např. šátek na rám a nabarvíme.

Potom položíme na hedvábí tvary z materiálu, který neabsorbuje vodu (tmavá fólie či jakékoliv jiné předměty dle fantazie). Vše necháme uschnout na slunci, nebo pod velmi silným světlem.

Když je vše suché odstraníme položené předměty, pod kterými zůstane barva jasnější. Následně zafixujeme zažehlením.


 


 


 

 
X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

Souhlasím
Nesouhlasím